19 jul

Sačuvajte biljke dok ste na odmoru

Enterijerske biljke su zbog neprirodnih uslova kakvi vladaju unutar naših domaćinstava, daleko ugroženije i manje tolerantne na zanemarivanje od onih u vrtu. S toga, pre nego što odemo na odmor, potrebno je da preduzmemo nekoliko praktičnih koraka kako bi nas biljke u punoj kondiciji sačekale i kada se vratimo.

Opšte je poznato da gotovo ni jedna biljka neće preživeti bez svetlosti, pa je od ključnog značaja da svoje biljke grupišete na mestu gde postoji nekoliko sati, ne direktne, sunčeve svetlosti dnevno.

Sada kada smo biljkama obezbedili svetlost, vreme je da se pozabavimo onim što nas najviše brine tokom letnjih meseci, zalivanjem. Naravno, pre samog puta potrebno je biljke obilno zaliti ( ovo se ne odnosi na vrste koje ne podnose natapanje supstrata, kao što su Zamia, Aloe i Sanseveria). Za vrste kojima ne škodi zadržavanja vode u dnu posude, obezbedite da se saksija nađe u tacni sa santimetar, dva vode.

Ipak, većina standardnih vrsta sobnih biljaka je “probirljiva” po pitanju zalivanja. Adekvatan sistem samozalivanja možete da napravite na sledeći način: u veću posudu sipajte vodu, oko nje poređajte saksije sa cvećem, a zatim jedan kraj (predhodno pripremljene) obične pamučne trake uronite u vodu a drugi u zemlju u saksiji. Na ovaj način kada supstrat postane suv, voda će kapilarnim putem kroz pamučna vlaka preći iz činije u saksiju. Da bi ovo bilo što uspešnije obezbedite da činija sa vodom bude na višoj tački od saksija.

Druga mogućnost je da jednostavno na čepu plastične flaše probušite par sitnih rupica, napunite flašu vodom i naopako je zabodete u zemlju u saksiji. Na ovaj način voda će lagano kapati u saksiju i navodnjavati je. Naravno, treba voditi računa o tome da rupice ne budu prevelike i da ih ne bude previše kako voda ne bi prebrzo izašla iz flaše.

Ovi mali trikovi bi trebali da budu delotvorni za period 7-10 dana. Pa ipak, ukoliko se vratite sa odmora i ustanovite da neka biljka pati, nemojte odmah posezati za vodom, prvo utvrdite razlog. Može se lako dogoditi da je biljka i prezalivena, u tom slučaju vam ne preostaje ništa drugo nego da je orežete ukoliko postoje potpuno truli delovi, i da je ostavite da se supstrat osuši. Ukoliko je ipak nedostatak vode u pitanju, biljku postavite zajedno sa saksijom u posudu u kojoj se nalazi voda i ostavite desetak minuta da se dobro natopi i nakon toga je izvadite. Biljka bi trebala da “živne” za nekih sat vremena.

Povezane novosti

Koristimo tehnologiju poznatu kao „kolačići“ za prikupljanje i analizu podataka, kao i za prikazivanje oglašavanja, na osnovu vašeg profila i navika pregledanja sajta.